A fogasléc az egyik legegyszerűbb alkatrésznek tűnik egy automata kapunál. Csak legyen rajta fog, aztán kész. Valójában viszont az egyik leggyakrabban félrenézett pont a telepítés során. Mert ha nem a kapuhoz és a használathoz illőt választasz, akkor nemcsak a fogasléc megy tönkre – hanem viszi magával a motort is.
Három fő típust használnak:
-
Műanyag (PVC vagy poliamid alapú)
-
Acél
-
Kombinált (acél belső merevítéssel, műanyag borítással)
Műanyag fogasléc – nem mindenre
Előnye, hogy csendes, könnyű, nem rozsdásodik, egyszerű felszerelni. Viszont csak kis kapukhoz való, kis terhelésre. Lakossági, ritkán használt kapuknál elmegy, de ipari környezetben vagy napi 20+ nyitásnál nem bírja. A fogak gyorsan elkopnak, deformálódnak, extrém hőmérsékleten törhetnek. A hiba ilyenkor nem rögtön jön ki – hanem 2-3 hónap múlva, amikor már a motor is furcsán viselkedik.
Acél fogasléc – a masszívabb megoldás
Ha a kapu nehéz, vagy napi szintű a használat, akkor az acél a nyerő. Nagyobb a terhelhetősége, lassabban kopik. De: kezelni kell. Ha nincs galvanizálva vagy nem kezelted le festékkel, a nedvesség pillanatok alatt elkezdi enni. És ahol rozsda van, ott előbb-utóbb akadni fog a mozgás, amit a motor próbál majd áthajtani – és ettől tönkremegy. Tehát ha acélt használsz, gondoskodj a felületvédelemről.
Kombinált fogasléc – kompromisszumos megoldás
Acél belső, műanyag burkolat kívül. Egyensúly a két világ között: halkabb, mint a tiszta acél, de bírja a terhelést. Társasházaknál, frekventált családi házaknál gyakori. Drágább, de ha jól van felszerelve és karbantartva, akkor hosszú távon megtérül.
Hogyan választasz jól?
-
Nézd meg, milyen nehéz a kapu.
-
Mennyi a napi ciklusszám?
-
Kültéren van? Fedett? Éri víz, hó, só? Környezeti kitettség számít.
-
Fontos-e a zajszint? (Pl. társasházaknál igen.)
-
Várható karbantartás? (Pl. ipari kapunál több figyelem van rajta.)
Gyakori hibák:
-
Műanyag fogasléc ipari helyszínen – pár hét és jön a reklamáció.
-
Acél fogasléc kezeletlenül – fél év múlva már csikorog, akad.
-
Nem megfelelő rögzítés – elmozdul, feszül, fog eltörik.
Összefoglalva: A fogasléc olcsó tétel, de ha rosszul választasz, drága következményei lehetnek. Motorcsere, újrahúzott vezeték, újravágott sín. A jó választás nem a legdrágább – hanem a legjobban illeszkedő. És ha nem vagy biztos benne, kérdezz meg olyat, aki már látott pár tönkrementet. Mert abból lehet a legtöbbet tanulni.