A fotocelláról sok szerelőnek az jut eszébe: “plusz macera”. Még egy dolog, amit be kell kötni, rá kell fúrni a falra vagy a kapuoszlopra, aztán néha nem működik, mert odasüt a nap vagy beázik. De a kérdés nem az, hogy “kell-e”, hanem az, hogy mi történik, ha nincs. És itt már nem csak kényelmi szintről beszélünk – hanem felelősségről is.
Mi az a fotocella, és mit csinál? Röviden: ez az érzékelő figyeli, hogy van-e valami a kapu útjában. Ha akadályt érzékel – akár egy kisgyereket, akár egy bringát, akár egy autót – akkor nem engedi tovább a mozgást. Sok rendszerben ez alapfeltétele annak, hogy egyáltalán zárni lehessen. Ha jól van beállítva, szinte észrevehetetlen – ha viszont nincs, és történik valami, akkor mindenki azt kérdezi majd: “miért nem volt fotocella?”
Kötelező vagy sem? Jogszabály szerint ipari és nyilvános helyeken kötelező, lakossági telepítésnél viszont nem minden esetben az. Viszont attól, hogy valami nem kötelező, még lehet életmentő. Egy társasháznál, ahol gyerekek és autók mozognak, a fotocella nem extra, hanem elvárás. A megrendelő lehet, hogy nem tudja, hogy kellene – a szerelő viszont tudja. És ha nem teszi fel, később már nem lehet visszatekerni az időt.
Mikor érdemes használni?
-
Társasházaknál, ahol sok ember mozog
-
Ipari helyeken, ahol gyalogos forgalom is van
-
Ha a kapu “vakon” zár – azaz nem lát rá senki, aki állítaná, ha gond van
-
Ha hosszú a nyitási-zárási idő, és közben bárki beléphet
-
Ha automatizált nyitás-zárás van (pl. GSM vagy időzítő)
Milyen típusok vannak?
-
Vezetékes: stabilabb, de kábelezni kell
-
Vezeték nélküli: gyorsabban felszerelhető, de elemet kell cserélni
-
Reflektoros: nem kétoldalas, csak egy adó és egy visszaverő, de érzékenyebb a napsütésre
Gyakori kifogások:
-
“A kutya úgyis messze van tőle”
-
“Én mindig ránézek, mielőtt megnyomom”
-
“Eddig sem volt, most minek”
Ezeket minden szerelő hallotta már. De balesetnél ezek már nem számítanak. Mert ha egyszer megtörténik, a kérdés nem az lesz, hogy “drága volt-e a fotocella”, hanem hogy “miért nem volt ott?”
Összefoglalva: A fotocella nem nyűg, hanem biztonsági alap. Néhány ezer forint, pár perc telepítés – és hosszú évekre megvédi a szerelőt is, a megrendelőt is. Ha valaki spórolni akar rajta, el lehet mondani: “én a helyedben nem tenném”. Aki egyszer végignézett egy balesetet, az már soha többé nem kérdésként teszi fel, hanem alapként. És a jó szerelő mindig az utóbbit választja.